/PJpisze – Rudna Pierwsza. Czym jest deskorolka?
SKATEmore.pl - Niedzielna Czytanka

PJpisze – Rudna Pierwsza. Czym jest deskorolka?

Deskorolka, Muzyka, Extreme

Oficjalna definicja mówi, że skateboarding jest sportem ekstremalnym zapoczątkowanym w Kalifornii we wczesnych latach 70. XX wieku. Ma on swoje korzenie w surfingu. Był alternatywą dla surferów podczas suszy, przez którą fale nie nadawały się do uprawiania ulubionego sportu Kalifornijczyków. Spójrzmy na to z innej strony. Czy deskorolka to tylko sport? Odskocznia od rzeczywistości? Zabijacz czasu? Postaram się przedstawić zupełnie inną wizję deskorolki, taką którą wyznaję ja i większość prawdziwych deskorolkarzy.

Siedząc w skateboardingu prawie pół życia, widzę w tym coś więcej. Dla mnie jest to styl życia. Niezapomniane deskorolkowe tripy, melanże, zawody czy po prostu wyjście i spędzenie dobrego czasu w kręgu przyjaciół. Najłatwiejszym i najzrozumialszym przykładem wyjaśnienia naszego punktu widzenia osobie z zewnątrz, jest sposób postrzegania architektury miejskiej. Typowy Mirek idąc ulicami, nie zwróci uwagi na schody, murek czy poręcz. Rzeczy te będą dla niego zwykłą, nieinteresującą sprawą która ma mu ułatwić spacer po mieście. W momencie, w którym patrzymy na to oczami deskorolkarza, świat zaczyna być ciekawszy. Typ z deską pod pachą zwróci uwagę na nudną poręcz przy schodach ponieważ będzie ona dla niego potencjalnym miejscem zrobienia triku. Jeśli spodoba mu się ona z daleka, podejdzie bliżej i sprawdzi czy jest w stanie na nią wskoczyć, czy podjazd i odjazd są w porządku i najważniejsze, ile prób będzie w stanie wykonać zanim ktoś się dopierdoli. Właśnie dlatego lubię chodzić na spacery w każdym mieście w jakim jestem. Szukam ciekawych miejsc, które nadawałyby się do zrobienia triku. Jeśli „skate spot” jest na tyle ciekawy, aby nagrać to co chcę tam zrobić dzwonię po kumpli i kogoś z kamerą. Po czym umawiamy się na nagrywki w danym miejscu. Wracając do aspektu możliwych prób, zależy to oczywiście od otoczenia. Zazwyczaj na spocie w środku miasta mamy około 10 do 20 minut bo „pan/pani nie może oglądać telewizora” lub „niszczymy” to miejsce. Czasami zdarza się wzywanie policji czy straży miejskiej.

Wielu może powiedzieć, że budowane są skateparki w których można jeździć, a młodzież tego nie docenia i dewastuje miasto. To prawda, budowane są skateparki. Deskorolka jednak zrodziła się na ulicy, skatepark jest prosty i zbyt mało wymagający. W skateboardingu chodzi o rozwijanie siebie, przełamywanie granic i robienie rzeczy niemożliwych. Z tego właśnie powodu często wybieramy miejsca, które są trudne ponieważ trzeba postarać się bardziej. Jeżdżąc tylko w obrębie skateparku zatracamy całą magię deskorolki, jeździmy w miejscu do tego wyznaczonym co nas ogromnie ogranicza. Przez takie sytuacje czuję się czasami jak piłkarz , którego miejscem jest stadion i nie może robić nic poza nim. Deskorolka to wolność i indywidualność. To właśnie w niej lubię, nie muszę zwracać uwagi na kogokolwiek innego (może jestem egoistą), nie muszę się martwić, że coś zawalę ponieważ gram w to sam i jedyną rzeczą blokującą mnie jest mój umysł. Bardzo możliwe, że tak bardzo kocham deskorolkę przez nienawiść do sportów zespołowych he he.

Czym są toury na deskorolkowe zawody? Można je porównać do wyjazdów na piłkarskie zawody, lecz panuje tam zupełnie inna energia. Jest sto razy bardziej pozytywna, jadąc na zawody do jakiegokolwiek innego miasta jesteśmy zadowoleni i z reguły nikt nie czuje presji związanej z wygraną ponieważ deskorolka to zabawa, a nie walka o trofeum. Jeśli ktoś usilnie chce być we wszystkim najlepszy, skateboarding radzę odstawić. Na deskorolkowych zawodach nikt nie ma trenera, który drze pizdę bo zależy mu wyłącznie na tym, aby klub zapłacił mu hajs za wygraną. Każdy jest wolny. Na większości contestów, na których byłem panowała świetna, nieporównywalna do czegokolwiek innego energia. Będąc na zawodach w Warszawie czułem się jak wśród swoich, mimo że spotkałem tam ludzi których widywałem tylko na filmach i w gazetach.

Uważam, że w dużym ogólniku wyjaśniłem czym jest deskorolka, jak my postrzegamy świat i co się z tym wiąże. Jak czujemy się przy wyjazdach, jaki jest nasz sposób widzenia na wszystko dookoła. Skateboarding jest rzeczą piękną i nadawanie mu miana „sportu ekstremalnego” jest krzywdzące. Deskorolka to wolność, indywidualność i idealny sposób na spełnienie siebie czy też odseparowania się od codziennych problemów.